Bizancjum i jego monety

BIZANCJUM I JEGO MONETY

red. Jakub Knyżewski, Marek Nowicki


Prezentujemy Państwu katalog wystawy „Bizancjum i jego monety” nietypowej w dotychczasowym dorobku Muzeum Historycznego w Ełku. Wraz z wystawą przekroczyliśmy granice chronologiczne i przestrzenne naszych zainteresowań, co było dla zespołu przygotowującego wystawę pewnym wyzwaniem, z którego mamy nadzieję wyszliśmy obronną ręką. Powód tej poznawczej wyprawy w przeszłość był szczególny. W tym roku 40-lecie istnienia obchodzi Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach Koło w Ełku, z którym Muzeum od lat intensywnie i owocnie współpracuje. Owocem wspólnej pracy jest również wystawa „Bizancjum i jego monety” oraz niniejszy katalog.

Wystawa prezentuje ponad 130 złotych, srebrnych i brązowych monet ze zbiorów Zdzisława Bereśniewicza – członka ełckiego koła, któremu w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania za jego udostępnienie.

Bizancjum to temat mało znany i niszowy, a jednak samo określenie „bizantyński” kusi tajemnicą, bogactwem, orientalnym kolorytem. Na wystawie opowiadamy o dziejach Cesarstwa Bizantyńskiego, władzy, pieniądzach, wreszcie o ideach jakie im towarzyszyły.

Kolekcja jest wyjątkowym zbiorem w skali europejskiej, tym bardziej jest nam niezmiernie miło móc ją zaprezentować w Ełku. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie wystawy: pani dr Elizie Walczak, która podjęła się trudu opracowania kolekcji, panu dr. Markowi Góryńskiemu, który poświęcił swój czas na uporządkowanie zbioru, oraz Oleckiemu Stowarzyszeniu Aktywnych „Zamek” za wsparcie naszego wspólnego przedsięwzięcia na wszystkich jego etapach.


Liczba stron: 46
Format: 210×210
ISBN: 978-83-63838-45-4
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2021