07 października 2021

Wystawa: Bizancjum i jego monety

Muzeum Historyczne w Ełku od kilku lat niezwykle owocnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddziałem w Suwałkach Kołem w Ełku. W 2021 r. przypada 40. rocznica istnienia Koła i z tej wyjątkowej okazji wspólnie przygotowaliśmy wystawę jakiej w Ełku jeszcze nie było.

„Bizancjum i jego monety” to ponad 130 monet złotych, srebrnych i brązowych reprezentujących wszystkich cesarzy bizantyńskich z jego przeszło tysiącletniej historii. Wspaniała kolekcja pochodzi ze zbiorów Zdzisława Bereśniewicza – jednego z członków Koła. Bizancjum to temat mało znany i niszowy, a jednak samo określenie „bizantyński” kusi tajemnicą, bogactwem, orientalnym kolorytem. Na wystawie opowiadamy o dziejach Cesarstwa Bizantyńskiego, władzy, pieniądzach, wreszcie o ideach jakie im towarzyszyły.

Scenariusz wystawy: Jakub Knyżewski
Opracowanie monet: Eliza Walczak
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach Koło w Ełku
Partner: Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”

WYSTAWĘ MOŻNA ZWIEDZAĆ:

od 2 do 31 października 2021 roku
od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30

Ponadto w ramach wystawy:

• katalog wystawy: TUTAJ
  • zajęcia edukacyjne: TUTAJ

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza.