16 lutego 2023

Wykład otwarty: Powstanie styczniowe – mity i rzeczywistość

Muzeum Historyczne w Ełku
zaprasza na wykład otwarty:

Powstanie styczniowe – mity i rzeczywistość

prof. dr hab. Norbert Kasparek (Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Termin: 23 lutego 2023 (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1 (sprawdź, jak do nas dotrzeć: TUTAJ)
wstęp wolny!

22 stycznia obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jak wszystkie polskie zrywy niepodległościowe, jest ono do dzisiaj różnie oceniane, a temat wywołuje wiele żywych dyskusji. Oprócz omówienia podstawowych faktów historycznych prof. Norbert Kasparek odniesie się w swoim wykładzie również do mitów, które narosły wokół tego tematu, a także poruszy jego echa na terenie ówczesnych Prus.

Prof. dr hab. Norbert Kasparek, historyk, Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zainteresowania badawcze: historia Polski XIX-XX wieku, historia powszechna XIX-XX wieku, powstania, bunty, rewolucje na przestrzeni XIX wieku, emigracje (społeczeństwo, myśl polityczna, kultura i sztuka polska na emigracji), historia wojskowości, kresy i pogranicza, pamiętnikarstwo, edytorstwo źródeł XIX wieku.