Boisko przy ul. Sportowej

Z archiwum Stefana Marcinkiewicza

Stare boisko sportowe nad rzeką Ełk, na którym rozgrywano mecze po wojnie; w 1945 r. z uwagi na zawalony most na wąskim torze i spiętrzeniu wód rzeki boisko to było całkowicie zalane; przywrócono je do użytkowania 14 lipca 1946 r., kiedy to KKS Ełk (poprzednik MKS Mazur Ełk) rozegrał spotkanie z Warmią Grajewo (wcześniej KKS Ełk grał z WKS „Mazur” przy 62 pułku piechoty w Ełku na ul. Gdańskiej w miejscu dawnego targowiska, gdzie obecnie znajduje się kotłownia SM „Świt” – 01.05.1946); na boisku tym rozgrywano mecze do 1968 r.; później imprezy sportowe rozgrywane były na miejskim stadionie („stadionie tysiąclecia”); obecnie zarosła polana z fragmentami betonowej trybuny; nieopodal mostu pozostały ruiny dawnego budynku wodociągów, który piłkarzom służył jako szatnia.

(na podstawie informacji zebranych przez Andrzeja Janickiego oraz relacji Stefana Marcinkiewicza)

Fragmenty do czytania

O boisku Bohdan Iglicki.

Co jeszcze, no Sportowa, stadion sportowy. Teraz w ogóle tam nie ma nic. Nad rzeką gdzie gazownia, elektrownia, tutaj nie wiem czy wiecie. No tam. Tam właśnie był stadion sportowy. Pierwszy.