22 czerwca 2021

V Forum Otwartego Regionalizmu „pro-FOR-ma”

Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec
ma zaszczyt zaprosić do udziału w

V Forum Otwartego Regionalizmu „pro-FOR-ma”
Trzydzieści lat po… Nowe wyzwania – stare problemy

9-10 lipca 2021 | Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz

Nasze Forum rozumiemy przede wszystkim jako miejsce spotkania i wymiany poglądów na aktualne tematy dotyczące nie tylko naszego regionu, lecz również tego wszystkiego, co z perspektywy ogólnopolskiej wpływa na sposób naszego myślenia o regionach. Dlatego też w formie trzech debat chcielibyśmy z jednej strony dokonać podsumowania tych zjawisk, które miały miejsce w polskich (regionalnych) debatach tożsamościowych po 1989 r., a z drugiej strony dotknąć tematów wyznaczających rytm aktualnych dyskusji, takich jak pamięć II wojny światowej oraz sens istnienia muzeów na Warmii i Mazurach. Ten ostatni temat jest szczególnie ważny z punktu widzenia Muzeum Historycznego w Ełku, które stale poszukuje sposobu na opowiedzenie wielowątkowej historii mazurskiego pogranicza i jego dziedzictwa na szerokim tle procesów, które dokonywały się w Europie doby nowoczesności. Mamy nadzieję, że dyskusja ta pozwoli nam zainicjować szerszą debatę na temat kształtu przyszłej wystawy stałej i dalszych zagadnień, które będziemy podejmować w naszej pracy muzealnej.

Rafał Żytyniec

Szczegółowy program wydarzenia:

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 7 lipca 2021: tel. 87 732 02 84, e-mail: m.murzyn@mhe-elk.pl.

UWAGA: Poszczególne części programu będą transmitowane na żywo na profilu MHE na Facebooku.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE: Twój dom – dialog z tradycją | warsztaty