09 marca 2022

(Nie tylko) Ełk w malarstwie. Kobiece retrospekcje – wernisaż wystawy

Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec
ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy

(Nie tylko) Ełk w malarstwie
Kobiece retrospekcje

Termin: 15 marca 2022 (wtorek) | godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku | ul. Wąski Tor 1
Wstęp wolny!

W PROGRAMIE:

• Autorskie oprowadzanie po wystawie
  • Licytacja obrazu z prywatnej kolekcji Edyty Mańczuk na rzecz Ukrainy

O WYSTAWIE:

W zbiorach Muzeum Historycznego w Ełku znajduje się obraz szczególny. Jest to Panorama Ełku autorstwa niemieckiej malarki Anny Caspary, stworzona w okresie międzywojennym. Obraz przedstawia jeden z najbardziej charakterystycznych motywów związanych z Ełkiem: widok na Jezioro Ełckie wraz z Wyspą Zamkową, „dużym kościołem” i historyczną zabudową miasta. Dzieło z pewnością ma olbrzymią wartość dokumentacyjną. Niewiele jest miast z terenu dawnych Prus Wschodnich, mogących się poszczycić posiadaniem takiego właśnie obrazu.

Panorama Ełku jest obrazem realistycznym, a swego rodzaju kontrapunktem dla spojrzenia Anny Caspary na Ełk jest twórczość ełckiej malarki Edyty Mańczuk. Tematycznie jej twórczość można podzielić na dwie części. Pierwszym tematem jest Ełk, ujęty jednak w zupełnie innej konwencji niż uczyniła to Anna Caspary. Jest w jej obrazach dużo życia i energii, okraszonych jednak spokojną i stonowaną kompozycją. Obok tego lokalnego motywu, twórczość Edyty Mańczuk skoncentrowana jest na poszukiwaniu pewnej mistycznej codzienności. Dominują więc obrazy niemal ascetyczne kompozycyjnie, przemawiające jednak do widza za pomocą symbolu i barwy. Malarka zdaje się skupiać na poszukiwaniu wewnętrznego ładu, na emocjach i głębi przeżywania codziennych drobiazgów: uśmiechów, promieni słońca czy kropli wody.

Zarówno Panorama Ełku Anny Caspary, jak i obrazy Edyty Mańczuk będą bohaterami wystawy „(Nie tylko) Ełk w malarstwie. Kobiece retrospekcje”.

Edyta Mańczuk – ełczanka; ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Toruniu; po studiach pracowała w ełckich szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Przez lata prowadziła pracownie plastyczną i ceramiczną w szkole artystycznej. W swoich pracach uwielbia inspirować się twórczością innych malarzy, m.in. Rubensa, Rembrandta, Degasa czy też Marka Rothko i Barnetta Newmana. Cały czas jednak poszukuje nowych rozwiązań, by wyrazić swoje emocje, np. bawiąc się grą kontrastów i struktur, dlatego szczególnie ceni sobie farbę olejną.
Tematyka obrazów Edyty Mańczuk jest mniej istotna niż kolor i jego pulsacyjne oddziaływanie na odbiorcę. Liczy się niedopowiedzenie, odwrócenie postaci, potęgowanie tajemniczości, co może być kluczem do przemyśleń dla odbiorcy.

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30 od 15 marca do 3 maja 2022 włącznie.