Miejsca, których nie ma

Und Alles ist weg – Miejsca, których nie ma

Wystawa fotografii Erica Pawlitzky’ego

Dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, fotograf Eric Pawlitzky odkrywał przez ostatnie 12 miesięcy miejsca związane z I wojną światową w Polsce.

Dokonał przy tym rzeczy prawie niemożliwej – znalazł obiekty, które nie figurują na mapach: miesiącami poszukiwał notek, informacji w starych bibliotekach, by nie tylko zidentyfikować same nazwy miejscowości, ale i konkretne elementy krajobrazu (brody, skrzyżowania dróg, wzgórza itd.), związane z faktycznymi walkami.

Pawlitzky miejsca te sfotografował, starając się pokazać różnorodność i piękno polskiego krajobrazu. Korzystał przy tym z profesjonalnej cyfrowej kamery średniego formatu oraz z zabytkowych aparatów.

Jego fotografie mają niezwykłą dynamikę: jest w nich tajemnica i niezwykłe piękno poszczególnych miejsc. Cennym elementem projektu realizowanego przez Pawlitzky’ego są opisy źródłowe, dotyczące odbytych walk, stąd fotografie mają również wartość historyczną.

Całość wystawy tworzy 30 wielkoformatowych fotografii, uzupełnionych dwujęzycznymi opisami wydarzeń. Widz doświadcza skrajnych emocji, obcując z jednej strony z estetyczną i artystyczną fotografią, z drugiej zaś – z dramatyczną relacją.

Pawlitzky stara się, by abstrakcyjne pod względem geograficznym miejsca, nabrały wyrazu dzięki relacjom z wydarzeń. W ten sposób pamięć o miejscach, które były świadkami Wielkiej Wojny pozostaje żywa.

Eric Pawlitzky ur. 1960 r. w Lipsku, z zawodu prawnik (doktor prawa), od 1974 r. zajmuje się fotografią. Obecnie poświęcił się realizacji tej pasji, w latach 2009-2012 ukończył Ostkreuzschule für Fotografie w Berlinie.

Wystawy fotograficzne organizuje od 2008 r., m.in. w Kulturhistorisches Museum Osnabrück, czy też w Kunstverein Jena.

www.ericp.de
www.erster-weltkrieg-polen.eu

Odenwaldstrasse 21
D-12161 Berlin
+ + 49 173 342 80 83
ericpawlitzky@web.de