skarb z ulicy głównej

Skarb z ulicy Głównej

SKARB Z ULICY GŁÓWNEJ

Jakub Knyżewski, Dariusz Jurczak, Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk


Katalog, który oddajemy do Państwa rąk, jest – razem z wystawą pt. „Skarb z Ulicy Głównej” – zwieńczeniem pewnego etapu prac nad skarbem odkrytym w Ełku wiosną 2020 roku. Skarbem wyjątkowym, ponieważ jego odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma „Archeologia Żywa”.

680 monet odnalezionych przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Jaćwież” trafiło do Muzeum Historycznego w Ełku w czerwcu 2020 roku.

Skarb wciąż wymaga gruntownego naukowego opracowania, które z pewnością zajmie jeszcze wiele miesięcy, a być może i lat. Świadomi jesteśmy, że sytuacja taka rodzi niedosyt wiedzy i że wiele informacji zawartych w niniejszym katalogu zostanie zrewidowanych.

„Poszukiwania w hałdach ziemi wywiezionej z ul. Wojska Polskiego rozpoczęły się w lutym 2020 r. i trwały z przerwami do początku lipca. W trakcie poszukiwań odnaleziono 680 monet pochodzących z różnych zakątków siedemnastowiecznej Europy. Niestety okoliczności odkrycia pozbawiły skarb kontekstu archeologicznego, co uniemożliwia poznanie powodów znalezienia się i ukrycia skarbu w Ełku.

Kolejnym krokiem było zinwentaryzowanie skarbu, czyli szczegółowe opisanie każdej monety uwzględniające kraj pochodzenia, mennicę, w której ją wybito, władcę-emitenta oraz wymiary monet. Następnie monety zostały oczyszczone z zabrudzeń. Nad całym procesem czuwali członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddziału w Suwałkach Koło w Ełku i pracownicy Muzeum Historycznego w Ełku”.


WYDANIE DWUJĘZYCZNE (polski, angielski)
Tłumaczenie: Agnieszka Sababady (angielski)
Liczba stron: 54
Format: 210×210
ISBN: 978-83-63838-39-3
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2021
INNE DOSTĘPNE WERSJE: ebook