Ełk 1920. Plebiscyt na Mazurach

EŁK 1920. PLEBISCYT NA MAZURACH

Jakub Knyżewski, Rafał Żytyniec

Tom „Ełk 1920. Plebiscyt na Mazurach” to wydarzenie tyleż edytorskie co kulturowe; w znaczeniu, jakie pojęciom kapitał kulturowy i kapitał symboliczny nadał francuski filozof Pierre Bourdieu (z recenzji prof. Huberta Orłowskiego).

Opowiedzenie historii plebiscytu na nowo, na przykładzie Ełku, zmotywowało autorów do zmiany perspektywy, poszerzenia horyzontów i próby obalenia historycznych mitów. Książka jest próbą zrozumienia skomplikowanego splotu wydarzeń i okoliczności bez oceniania i potępiania. Tom otwiera esej prof. Roberta Traby pt. Jak pamiętać o klęsce. Temat główny został podzielony na trzy działy: KontekstyIdea w realizacji i Pamięć plebiscytu. Książkę zamyka prezentacja siedmiu postaci związanych z historią plebiscytu zarówno z ełckiej mikroperspektywy, jak i szerszej perspektywy stosunków regionalnych. Całość jest bogato ilustrowana często nieznanym szerzej materiałem archiwalnym.

Książka jest katalogiem wystawy prezentowanej w Muzeum Historycznym w Ełku od lipca do listopada 2020 r.

WYDANIE TRZYJĘZYCZNE (polski, niemiecki, angielski)
Tłumaczenie: Winfried Lipscher (niemiecki), Agnieszka Sababady (angielski)
Format: 220 x 265
ISBN: 978-83-63838-33-1