13 maja 2023

Fotograficzna historia Ełku

Scenariusz wystawy:
Jakub Knyżewski

Projekt i opracowanie graficzne:
Janusz Pilecki | VMA Wzorcownia

Wystawa „Światłem zapisane. Fotograficzna historia Ełku” prezentuje prawdopodobnie najliczniejszą grupę zabytków zgromadzonych w zbiorach Muzeum Historycznego w Ełku. Składają się na nią kartonikowe fotografie pierwszych ełckich fotografów, pocztówki czy też po prostu zdjęcia z rodzinnych albumów dawnych i obecnych ełczan. Spróbowaliśmy stworzyć za ich pomocą wielowarstwową opowieść o historii Ełku. Nasza wystawa nie rości sobie prawa do bycia „pełną” historią Ełku. Jest raczej mozaiką zbudowaną ze zbliżeń na wydarzenia i ludzi. Tak jak fotografia jest subiektywną kreacją nie przedstawiającą wiernie rzeczywistości, tak i wystawa „Światłem zapisane” jest jedynie stronniczym przeglądem dawnej rzeczywistości zapisanej na fotograficznych kliszach.

Tradycyjnie, wystawa nie powstałaby, gdyby nie hojni darczyńcy Muzeum Historycznego w Ełku. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Jackowi Rutkowskiemu, Markowi Buze, Towarzystwu Miłośników Ełku oraz panu Zbigniewowi Achramowiczowi.

Jakub Knyżewski/Muzeum Historyczne w Ełku

WYSTAWĘ MOŻNA ZWIEDZAĆ: