01 lutego 2021

Wystawa: Skarb z ulicy Głównej

Wystawa „SKARB Z ULICY GŁÓWNEJ” to wydarzenie wyjątkowe. 680 siedemnastowiecznych monet, to prawdopodobnie największe archeologiczne odkrycie w dziejach Ełku, uznane w plebiscycie czasopisma „Archeologia Żywa” za „Archeologiczną Sensację Roku 2020”! Wystawa przygotowana przez Muzeum Historyczne w Ełku to wybór ponad 200 monet składających się na znalezisko. Wśród nich są numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie. Orty, trojaki, szóstaki i szelągi, emitowane przez największych ówczesnych monarchów. Wśród nich rzadko spotykane numizmatyczne cymelia. Skarb z Ulicy Głównej stał się dla nas pretekstem do wpisania historii Ełku w szeroki nurt dziejów pieniądza i wielkiej polityki. Na naszym horyzoncie pojawiają się zatem potop szwedzki, wielkie europejskie dynastie, technika bicia monet i zawiłości ówczesnych systemów monetarnych. Przyglądamy się również życiu codziennemu dawnych ełczan, a także samej Ulicy Głównej.

WYSTAWĘ MOŻNA ZWIEDZAĆ:

od 2 lutego do 12 września 2021 roku
od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30*

Wystawa dostępna również online!

Zachęcamy do zwiedzania wystawy z przygotowanym przez Dział Edukacji
PRZEWODNIKIEM PO WYSTAWIE – dostępny do pobrania na dole strony oraz bezpłatnie w kasie Muzeum.

Ponadto w ramach wystawy:

• zajęcia edukacyjne: TUTAJ
  • filmy edukacyjne: TUTAJ