
Wykład otwarty: Polska miłość nieprzyjaciół. Kilka obrazów z historii i literatury
Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na
wykład otwarty
Polska miłość nieprzyjaciół. Kilka obrazów z historii i literatury
Prowadzący: o. Tomasz Dostatni OP
Termin: 11 marca 2026 r. (środa), godz. 17.00
Muzeum Historyczne w Ełku
ul. Wąski Tor 1
(Centrum Edukacji Muzealnej)
wstęp wolny
Tomasz Dostatni (ur. 17 września 1964 w Poznaniu) – polski zakonnik rzymskokatolicki, dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista.
Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1990. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1990–1995 mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.
W latach 1995–2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu.
Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Został członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego “Salve”. Tłumaczy z języka czeskiego. Prowadził w latach 2000–2020 dominikańską Fundację Ponad granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej współorganizował przez wiele lat program Przekraczać mury, z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza cykl spotkań Europa, ale jaka?.
Prowadził Konwersatorium: Przedsiębiorczość – kultura – religia wspólnie z Bankiem PKO BP w Poznaniu, a w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie stały cykl Jak żyć? (spotkanie z filozofami). W Lublinie prowadził wspólnie z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem cykl spotkań „Ponad granicami”. W Poznaniu o tej samej nazwie debaty – spotkania w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Organizował ponadto przez 20 lat „Debaty Dwóch Ambon” w Lublinie. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”.
W polskiej prowincji dominikanów pełnił funkcję promotora Iustitia et Pax oraz promotora ekumenizmu. Był członkiem międzyresortowego zespołu doradców przy premierze RP do spraw Polonii i Polaków za granicą i jest członkiem rady Fundacji św. Wojciecha – Adalberta, był katolickim kapelanem zjazdów gnieźnieńskich.
Jest członkiem rady Teatru Starego w Lublinie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, członkiem kapituł: nagrody im. Zbigniewa Hołdy, nagrody im. Jerzego Turowicza oraz nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego, członkiem rady programowej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Prowadził na YouTube swój kanał: Otwarta Brama. Jest jednym z 27 sygnatariuszy tzw. Listu zwykłych księży. W Szczecinie prowadził spotkania „Otwarta społeczność”, organizowane wspólnie z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem zachodniopomorskim.
