ekonomia moralna
08 kwietnia 2021

Wykład otwarty MHE: Ekonomia moralna szabrowników: poniemieckie rzeczy w powojennej Polsce

Zapraszamy serdecznie na

wykład otwarty Muzeum Historycznego w Ełku:

Ekonomia moralna szabrowników: poniemieckie rzeczy w powojennej Polsce” – dr Kornelia Kończal (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium)

Szaber, czyli nielegalne przywłaszczanie pozostawionych przez Niemców ruchomości, był jednym z najbardziej charakterystycznych procesów zachodzących po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Traktowany jako ekonomiczna konieczność i krótkotrwałe zjawisko, szaber nie doczekał się jeszcze pogłębionej analizy i interpretacji. Spoglądając na szabrownictwo przez pryzmat ekonomii moralnej (moral economy) E.P. Thompsona, możemy nie tylko lepiej zrozumieć różne funkcje tego nielegalnego procederu, ale także dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonowało społeczeństwo w powojennej Polsce. Analizując dokumenty osobiste i urzędowe, teksty prasowe i literackie oraz karykatury i plakaty z okresu powojennego, autorka rekonstruuje postawy, wartości i przekonania polskich szabrowników pokazując zarazem jak kształtowały się obowiązujące w powojniu wyobrażenia o porządku społecznym.

TERMIN SPOTKANIA (online): 15 kwietnia 2021 | godz. 18.00
MIEJSCE: platforma ZOOM z jednoczesną transmisją na Facebooku MHE

Dane do logowania na ZOOMie:
Passcode: 405551

Kornelia Kończal – studiowała germanistykę i kulturoznawstwo; w 2017 roku uzyskała doktorat z historii na Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji; od 2018 roku pracuje na Wydziale Historii LMU w Monachium; bada społeczną i kulturową historię Europy w XX wieku, historię nauk społecznych i humanistycznych oraz to, jak historia funkcjonuje w przestrzeni publicznej.

ekonomia moralna