13 czerwca 2022

Wszystko, co chcecie wiedzieć o Żydach, ale boicie się zapytać – Symcha Keller

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na wykład w ramach wystawy „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”:

Wszystko, co chcecie wiedzieć o Żydach, ale boicie się zapytać

prowadzący: Symcha Keller

Termin: 14 czerwca 2022 (wtorek), godz. 17.00
Miejsce: namiot przed budynkiem MHE, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny!

Symcha Keller – ur. w 1963 roku w Łodzi. W latach 80. współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis oraz współtwórca Ośrodka Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Kantor, rabin, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku, po powrocie do Polski, nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. z Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole”, zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.
Podczas VI światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 roku, za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie, otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis.
Współzałożyciel, wraz z żoną Szoszaną, Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Fotorelacja z wydarzenia: Marta Murzyn/MHE