01 marca 2023

Wielkanoc na Mazurach – zajęcia edukacyjne

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza grupy zorganizowane (5-6 latki oraz szkoły podstawowe, klasy I-VI)
na zajęcia o charakterze etnograficznym

Wielkanoc na Mazurach

Termin realizacji: 14 marca – 5 kwietnia 2023 r.
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1
Opłata: 5 zł od uczestnika, opiekunowie bezpłatnie

Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń

Informacje i zapisy: 87 732 02 84

Zajęcia stanowią wprowadzenie w świat dawnych zwyczajów wielkanocnych właściwych mieszkańcom dawnej mazurskiej wsi. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie zasady obowiązywały w Wielkim Poście, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia. Wyjaśnimy znaczenie terminów takich jak kołatka, kołacze czy gaik-maik. Dzieci i młodzież będą mogli zobaczyć wielkanocne palmy, jajka zdobione różnymi technikami oraz śmigusowo-dyngusowego kurka, z którym chodzono po wykupku. W programie przewidziano również warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych.

Plakat promujący zajęcia edukacyjne pn. Wielkanoc na Mazurach. Na grafice znajduje się tytuł i opis wydarzenia oraz trzy duże pisanki, z których wyglądają trzy zające. Tłem jest zielona łąka i niebo z drzewem i krzaczkami, również w odcieniach zieleni.