30 kwietnia 2020

Odtwarzamy obraz J. Matejki „Konstytucja 3 Maja”

Kto z Państwa nie ma planów na majówkę?

Albo inaczej – kto z Państwa ma w swoim kalendarzu kilka dłuższych wolnych chwil, by móc je zarezerwować dla Muzeum?

Co proponujemy? Co gwarantujemy? Świetną zabawę, dużo śmiechu, sprawdzenie swojej kreatywności, a przede wszystkim spędzenie wspaniałych chwil z rodziną i wspólną integracje.

Przyjrzyjcie się zatem obrazowi Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”

Obraz powstał w stulecie uchwalenia konstytucji. Przedstawia wejście króla (w czerwonym gronostajowym płaszczu), posłów i senatorów do warszawskiej katedry, gdzie miało nastąpić uroczyste zaprzysiężenie aktu. Posłowie niosą w ramionach marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego trzymającego w ręku Ustawę Rządową. Próbuje im przeszkadzać poseł Jan Suchorzewski (na pierwszym planie), który protestując na Sali sejmowej przeciwko konstytucyjnemu „zamachowi stanu” zagroził, że zabije właśnie dziecko.

(Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o obrazie J. Matejki i osobach na nich umieszczonych zapraszamy do obejrzenia filmu – https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk )

Dużo już wiecie!! To teraz, zaproponujemy Państwu, byście przejrzeli swoje szafy, półki, miejsca, gdzie dawno nie zaglądaliście, a trzymacie tam Państwo rzeczy, które się może kiedyś przydadzą….

I odtwórzcie dzieło Matejki, chwyćcie za aparat i zróbcie zdjęcie (przyda się pewnie opcja samowyzwalacza).

Efektami swojego dzieła podzielcie się z nami w komentarzach na FB pod tym postem:

➡️ Znacie Państwo obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja'?Możecie przypomnieć sobie…

Opublikowany przez Muzeum Historyczne w Ełku Środa, 29 kwietnia 2020

Autorzy najciekawszych fotografii żywych obrazów otrzymają od Muzeum nagrody.

Życzymy śmiechowej i owocnej zabawy!