07 grudnia 2022

miejskie obchody

41. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

13 GRUDNIA 2022 (wtorek)

17.30 | Złożenie kwiatów przy Pomniku Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę w Parku Solidarności
18.00 | Msza św. w katedrze św. Wojciecha w Ełku
Delegacje szkół i zakładów pracy zapraszamy ze sztandarami

Zapraszamy również do zwiedzenia wirtualnej wystawy „Stan wojenny” przybliżającej kulisy i skutki tamtych wydarzeń.

Opracowanie scenariusza wystawy: dr Marcin Zwolski

13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju decyzją I sekretarza KC PZPR i premiera generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych został wprowadzony stan wojenny w Polsce.

Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRONA) pod przewodnictwem generała Jaruzelskiego. Wprowadzenie stanu wojennego uzasadniano załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez „Solidarność”, w rzeczywistości miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. To dalekosiężne w skutki wydarzenie położyło się cieniem na najnowszej historii Polski. Do dziś pozostaje przedmiotem sporów nie tylko historyków, ale również polityków i zwykłych ludzi.