13 września 2021

O wojennych doświadczeniach człowieka pogranicza – spotkanie autorskie

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza:

O wojennych doświadczeniach człowieka pogranicza

Spotkanie z autorką Beatą Halicką i bohaterem książki
„Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia”

Termin: 18 września 2021 (sobota), godz. 14.00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny!

Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928) – harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso – to postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach. Bohater niniejszej książki spotkał na swej drodze liczne granice. Najdłużej zatrzymał się nad rzeką Rio Grande, granicą pomiędzy USA a Meksykiem. Praca na Uniwersytecie Teksańskim w El Paso, a także wcześniejsze doświadczenia życiowe spowodowały, że Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i wiodącą postacią studiów o pograniczach (border studies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego biografia to losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.

„Unikalność biografii profesora Kruszewskiego – przedstawiona w książce Beaty Halickiej – polega także na tym, że bardzo często bez upiększania i bez autocenzury pokazuje ciemne strony polskich losów w ubiegłym stuleciu. Znajdziemy tu gorzkie refleksje o powstaniu warszawskim i sytuacji w obozach jenieckich, o egzystencji Polaków po wojnie w Wielkiej Brytanii, a także o trudnych pierwszych krokach w Chicago i sporach wśród polskiej emigracji w USA. Wydaje się, że nic tu nie jest upiększone i przypudrowane. (…)
Wszystko zostało skomponowane w całość z dużym talentem literackim i wytrawną umiejętnością prowadzenia czytelnika przez meandry opowieści. (…)

Książka Beaty Halickiej mocno narusza liczne obecne dzisiaj stereotypy i – jak sądzę – może dostarczyć poważnej argumentacji w dyskusjach nad złożonymi losami Polaków w ubiegłym stuleciu. Warto również podkreślić, że książka ta jest doskonałym przykładem świetnej biografii naukowej, mieszczącej się w kanonie dzieł z zakresu historii nauki. Stąd decyzja, aby znalazła się w serii ,,Fontes Rerum ad Historiam Scientiae Spectantium”, jako jej kolejny tom. Mam nadzieję, że wejdzie do kanonu klasycznych biografii uczonych.”

Ze wstępu prof. Leszka Zasztowta

dr hab. Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek – „Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48” – otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku. Więcej na: beatahalicka.pl