07 kwietnia 2020

Kłobuk z mazurskich baśni i podań

Krainę mazurskich lasów i jezior, w której żyjemy, zamieszkiwali ludzie, którzy wierzyli
w istnienie stworów, krasnoludków i kłobuków, czyli istot nadprzyrodzonych. Mazurskie opowieści, podania, baśnie i bajki kryją oprócz wiary w fantastyczne i baśniowe postacie także naukę, że wszelka niegodziwość zawsze zostanie ukarana.

Anna Szyfer, pani dialektolog i etnograf, badająca kulturę i tradycje Warmii i Mazur, uważa,
że najpopularniejszą postacią fantastyczną, w którą wierzono na Mazurach był kłobuk. Powstało o nim wiele opowiadań, podań i przekazów ustnych. Kłobuk to stwór fantastyczny, nierzeczywisty, który rzekomo miał przynosić bogactwo swojemu gospodarzowi za opiekę i dobre jedzenie.
Był on przedstawiany w opowieściach Mazurów jako zmokła kura, czasem wyobrażany był jako kaczka, sroka wrona a nawet kot. Rzekomo istniały też wsie, gdzie mówiono o nim jako o małym człowieczku.

Kłobuk jako stwór zapewniający ludziom dobrobyt stał się częstym bohaterem mazurskich podań, baśni i bajek. Nie wierzysz?

Posłuchaj baśni „Titelitury”/ Max P. Toeppen „Wierzenia mazurskie”, Wielki zbiór podań ludowych z Mazur”, „Moja Biblioteka Mazurska” Oficyny Wydawniczej RETMAN Dąbrówno 2014/

Niesamowite! Prawda!?

Teraz wysłuchaj podania „O Kłobuku” /Jerzy M. Łapo „Czarci Ostrów. Wielki zbiór podań ludowych z Mazur”, „Moja Biblioteka Mazurska” Oficyny Wydawniczej RETMAN Dąbrówno 2017/

Wysłuchałaś/eś? Brawo! Już dosyć dużo wiesz o kłobuku, tak więc, gotowa/y jesteś do kolejnego zadania. Weź kartkę papieru i kredki. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i … namaluj kłobuka. Jak go sobie wyobrażasz? To stwór śmieszny, a może przerażający?

Zdjęcie swojej pracy koniecznie umieść w komentarzu pod tym postem na FB:

Taki portret kłobuka nie może leżeć gdzieś na dnie szuflady! To trzeba opublikować! Odwagi! Do dzieła!

Uwaga! Troje autorów zdjęć najczęściej lajkowanych zostaną nagrodzeni!

Oprac. i czyta: Magda Szumska

Materiały publikowane za zgodą autora Jerzego Łapo oraz Wydawnictwa Oficyna Wydawnicza „Retman”