czarno-czerwone tło i hasło: 18 stycznia Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach
18 stycznia 2022

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

18 stycznia 2022 roku obchodzimy w naszym regionie Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

To właśnie w tym dniu oddajemy hołd ofiarom totalitaryzmów – mieszkańcom tych terenów, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym – którzy zostali zamordowani, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania. I to właśnie tym wszystkim osobom należy się pamięć.

Muzeum Historyczne w Ełku również włącza się w tegoroczne obchody i – biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia – proponujemy następujące działania online:

1. Oba systemy totalitarne – nazizm i komunizm – odcisnęły swoje piętno również na historii Warmii i Mazur, a zatem i Ełku.
    O czasach nazistowskich w naszym mieście opowiada film zrealizowany przez Muzeum Historyczne w Ełku na podstawie książki Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”. Film jest dostępny na kanale YouTube Muzeum pod linkiem: Białe plamy, czyli Ełk w Trzeciej Rzeszy. Ciemną kartą historii naszego miasta są również czasy stalinowskie. O nich opowiada film również zrealizowany na podstawie wspomnianego wyżej „Spacerownika”: Ełk w czasach stalinowskich.
  2. UWAGA: 18 stycznia 2022 r. będzie obowiązywać PROMOCJA na ww. książkę „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”. Tego dnia będzie można ją kupić 20% taniej, zarówno w kasie MHE, jak i w naszym sklepie na allegro.
  3. Na naszym kanale YouTube jest również dostępne nagranie z wykładu otwartego dr. Stefana M. Marcinkiewicza (z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie) nt. „Jakow Dżugaszwili (1907-1943). Nieznany epizod w Oflagu 56 (Bogusze/Prostki)”: TUTAJ.
    Dr. Marcinkiewicza będzie można posłuchać również w trakcie Otwartej Lekcji Muzealnej online, która odbędzie się 19 stycznia o godz. 18.00 na naszym profilu na Facebooku. Temat planowanego spotkania to „Obóz koncentracyjny jako instrument terroru i eksterminacji. Przykład nazistowskiego obozu jenieckiego w Boguszach/Prostkach (1941-1945)”.
  4. Warto także posłuchać wspomnień Teresy Ostrowskiej, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny, pt. „Wojna oczami dziecka”, dostępnych na naszej stronie: TUTAJ.
  5. Ponadto zachęcamy do obejrzenia naszej wirtualnej wystawy „Totalitaryzmy w polskiej sztuce ludowej”, prezentującej dzieła polskich twórców ludowych z kolekcji niemieckiego pastora Louisa Galinskiego: TUTAJ.