27 września 2021

Bizancjum i jego monety – wernisaż wystawy

Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz
Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec
oraz
Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach Koło w Ełku Marek Nowicki
mają zaszczyt zaprosić na
wernisaż wystawy

BIZANCJUM I JEGO MONETY

Termin: 2 października 2021 (sobota), godz. 10.00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny

Muzeum Historyczne w Ełku od kilku lat niezwykle owocnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddziałem w Suwałkach Kołem w Ełku. W 2021 r. przypada 40. rocznica istnienia Koła i z tej wyjątkowej okazji wspólnie przygotowaliśmy wystawę jakiej w Ełku jeszcze nie było. „Bizancjum i jego monety” to ponad 130 monet złotych, srebrnych i brązowych reprezentujących wszystkich cesarzy bizantyńskich z jego przeszło tysiącletniej historii. Wspaniała kolekcja pochodzi ze zbiorów Zdzisława Bereśniewicza – jednego z członków Koła. Bizancjum to temat mało znany i niszowy, a jednak samo określenie „bizantyński” kusi tajemnicą, bogactwem, orientalnym kolorytem. Na wystawie opowiadamy o dziejach Cesarstwa Bizantyńskiego, władzy, pieniądzach, wreszcie o ideach jakie im towarzyszyły.

W PROGRAMIE:

• Uroczyste otwarcie wystawy
  • Kuratorskie oprowadzanie po wystawie | Jakub Knyżewski, dr Marek Góryński
  • Mini koncert | Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku
  • Konkurs z wiedzy numizmatycznej
  • Wręczenie jubileuszowych wyróżnień z okazji 40-lecia Koła

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-16.30 do 31 października 2021 włącznie.