18 czerwca 2019

Mazurskie PerEŁKi

już 29 czerwca 2019 r.

Start: stacja Ełk Wąskotorowy | godz. 10.00
Bilet: 20 zł od uczestnika – KUP BILET! | Liczba miejsc ograniczona!

Trasa: Sypitki – Cisy – Krzywe – Kopijki – Wiśniowo Ełckie – Dąbrowskie – Żelazki – Regiel – Ełk Szyba (ok. 30 km, ok. 4 godz.)

We wsiach na trasie wycieczki zobaczymy kilka ciekawych przykładów wiejskiej architektury drewnianej (podcień w Sypitkach, stodoła bramna w Cisach) oraz murowanej z przełomu XIX/XX wieku (Krzywe – przedwojenne domy, przedwojenna szkoła; stara zabudowa wsi Regiel). Na pierwszym etapie wycieczki towarzyszyć nam będzie rzeka Małkiń oraz malownicze Jezioro Krzywe. Robi wrażenie także aleja sędziwych wierzb między Sypitkami a wsią Cisy. Okolice wsi Krzywe kryją w sobie także pozostałości schronów z okresu II wojny światowej – do dzisiejszego dnia wyraźnie widocznych w krajobrazie. Przez pewien czas towarzyszyć nam będą tory wąskotorówki na dziś już nieczynnym odcinku Laski Małe – Zawady.