06 lipca 2018

Aktywna kolejka kolej na rower – rower na kolejce – „Na granicę”

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na wakacyjne wycieczki z cyklu Aktywna kolejka „Kolej na rower – rower na kolejce”.

Już 14.07.2018 r. (sobota) o godz. 10.00 zapraszamy na kolejną z wycieczek, która będzie nosiła nazwę „Na granicę”.

Startujemy Ełcką Koleją Wąskotorową do Sypitek, gdzie przesiadamy się na rowery i jedziemy…

Trasa: Sypitki – Cisy – Krzywe – Zawady – Kopijki – Wiśniowo Ełckie – Kałęczyny – Regiel – Ełk (ok. 33 km)

Planowany powrót do Ełku ok. godz. 17.00.

Celem wyprawy będzie dawna granica państwowa między Prusami a Rosją w Zawadach, gdzie znajdowała się także końcowa stacja Ełckiej Kolei Dojazdowej. We wsiach na trasie wycieczki zobaczymy kilka ciekawych przykładów wiejskiej architektury drewnianej (podcień w Sypitkach, stodoła bramna w Cisach) oraz murowanej z przełomu XIX/XX wieku (Krzywe – przedwojenne domy, przedwojenna szkoła; stara zabudowa wsi Regiel). Na pierwszym etapie wycieczki towarzyszyć nam będzie rzeka Małkiń oraz malownicze Jezioro Krzywe. Robi wrażenie także aleja sędziwych wierzb między Sypitkami a wsią Cisy. Okolice wsi Krzywe kryją w sobie także pozostałości schronów z okresu II wojny światowej – do dzisiejszego dnia wyraźnie widocznych w krajobrazie. Zobaczymy budynek dawnego dworca ostatniej stacji Ełckiej Kolei Dojazdowej oraz dawny budynek służby granicznej w Zawadach. Przez długi czas towarzyszyć nam będą tory wąskotorówki na dziś już nieczynnym odcinku Laski Małe – Zawady. W Kałęczynach natomiast obejrzymy jaćwieskie grodzisko.

• Ilość miejsc ograniczona!
  • Koszt: 20 zł od uczestnika (opłata w kasie EKW do 12.07.2018 r.)
  • Zapisy i informacje: 87 732 02 83
  • Regulamin wycieczek dostępny na dole strony.

Będzie naprawdę ciekawie. Zapraszamy!

Regulamin wycieczek rowerowych 2018r