06 maja 2021

76. rocznica zakończenia II wojny światowej i Święto Dzieci Wojny

8 maja, jak co roku, obchodzimy kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej. Największy w dziejach konflikt zbrojny zakończył się w Europie 8 maja 1945 roku podpisaniem przez Niemcy aktu bezwarunkowej kapitulacji. Pod względem stosowanych przez nazistowskie Niemcy metod eksterminacji II wojna światowa nie miała swojego odpowiednika w historii. Bilans strat to ponad 60 mln zabitych na całym świecie. Straty polskie to około 6 mln ofiar okupacji niemieckiej (w tym ok. 3 mln polskich Żydów) oraz ok. 570 tys. ofiar totalitarnego systemu sowieckiego. Do tego dochodzą olbrzymie straty materialne, a znaczna część Europy leżała w gruzach.

8 maja obchodzimy również Ogólnopolskie Święto Dzieci Wojny, które zostało ustanowione podczas I Kongresu Polskich Dzieci Wojny w dniu 8 maja 2017 roku w Sejmie RP.

Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Dzieci Wojny RP w Ełku Teresa Ostrowska

Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec

mają zaszczyt zaprosić
8 maja 2021 r.
na uroczystości obchodów

76. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Święta Dzieci Wojny

Program:
10.00 – msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

8 maja 2021 r. Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Dzieci Wojny RP w Ełku Teresa Ostrowska oraz Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej, a także wzięli udział we mszy św. w ich intencji.