1957. Ełk w obiektywie Giseli i Klausa Skibowskich

25 lipca 2015 r. o godz. 15.00 na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „1957. Ełk w obiektywie Giseli i Klausa Skibowskich”, objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku.

Na wystawie „1957. Ełk w obiektywie Giseli i Klausa Skibowskich” zostały pokazane unikatowe fotografie, wykonane przez Giselę i Klausa Skibowskich podczas czterodniowego pobytu w Ełku wiosną 1957 r. Klaus Skibowski, pochodzący z Ełku niemiecki dziennikarz, do 1967 roku pracownik sztabu prasowego Konrada Adenauera, a następnie współtwórca Katolickiej Agencji Prasowej, dokonał poprzez swoje fotografie niezwykle cennego zapisu ówczesnej rzeczywistości miasta i jego mieszkańców. Wystawa jest o tyle interesująca, że fotografem jest niemiecki mieszkaniec dawnego miasta Lyck, a fotografowanymi jego nowi, polscy mieszkańcy, z którymi Skibowski nawiązuje partnerski dialog ponad stereotypami dzielącymi wówczas oba narody. Prezentowane na wystawie fotografie zostały ponadto umieszczone w szerszym kontekście historycznym stosunków polsko-niemieckich bezpośrednio przed i po „odwilży” październikowej 1956 r. oraz zestawione z cytatami ze wspomnień Giseli i Klausa Skibowskich.

Wystawa została zaprezentowana w języku polskim i niemieckim.

Wydanie katalogu do wystawy wsparła Fundacja Konrada Adenauera

Wystawę można zwiedzać do 20 września 2015 r.
Wstęp bezpłatny.